×

Please choose your language

لطفا زبان خود را مشخص کنید

×
We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Ok, thanks Learn more


gegli

salam,khanoomy ra baraye dosty hamdamy hamrahy mikham

سلام

× hi i wanna a gentlady for longterm relationship عقد موقت 99 ساله
×

آدرس وبلاگ من

afrasiabkazemy.gegli.com

آدرس صفحه گوهردشت من

gegli.com/samad77822

لیست دوستان

× Access to Groups list is just allowed for this person's friends

کرونا 19

 [Forwarded from كانال دكتر علي غيور دوزنده]

☄️☄️ نتیجه ۶ماه تلاش در کنترل بیماری #کرونا ؛: 
💥مقاله منتشر شده از دانشگاه تورنتو 
ترجمه: هانیه ترکیان، دانشجوی کارشناسی ارشد، پژوهشگاه رويان
🌸🌸🌸🌸
در رابطه با این بیماری همه گیر، شانس بهبودی برای افرادی که دیرتر به آن مبتلا می شوند (مثلا 20 ژوئن) نسبت به افرادی که سه ماه زودتر (20 فوریه) آلوده و درگیر می شدند، بالاتر است. دلیل آن این است که پزشکان و دانشمندان، اکنون اطلاعات بیشتری در مورد COVID-19 نسبت به سه ماه گذشته در اختیار دارند و از این رو قادر به درمان بهتر بیماران هستند.
🌸برای درک بهتر این موضوع من به ۵ موردی که اکنون در مقایسه با 20 فوریه می‌دانیم اشاره خواهم کرد:                                      
1. در ابتدا تصور می شد که covid-19 در صورت ایجاد عفونت های ریوی و ذات الریه می تواند منجر به مرگ شود و به همین خاطر استفاده از دستگاه  تنفس مصنوعی (ventilator) بهترین راه برای درمان بیمارانی که قادر به تنفس نبودند به حساب می آمد. اکنون متوجه شده ایم که این ویروس باعث به وجود آمدن لخته های خونی در رگ های خونی ریه و بقیه قسمت های بدن می شود که در نهایت منجر به کاهش اکسیژن رسانی می گردد. اکنون می دانیم که بالا بردن اکسیژن با دستگاه های تسویه کمکی نخواهد کرد و ما باید از تشکیل لخته در ریه جلوگیری کنیم. به همین دلیل در پروتوکلهای درمانی حال حاضر از داروهای رقیق‌کننده و ضد انعقادخون مثل آسپرین و هپارین استفاده می شود.
2. در ماههای گذشته ممکن بود برخی افراد بدلیل کاهش غلظت اکسیژن خونشان قبل از رسیدن به بیمارستان فوت کنند. به این علت که حتی باوجود پایین آمدن تدریجی سطح اکسیژن اشباع خون، بیمارن مبتلا به covid-19 تا زمانی که به سطح بحرانی نرسد (مثلا زیر 70%) نشانه و علامتی از خودشان بروز نمی دهند، به این پدیده happy hypoxia گفته می شود. در شرایط طبیعی اگر میزان اکسیژن اشباع خون ما از 90% کمتر شود، دچار نفس تنگی خواهیم شد. این اتفاق در بیماران covid-19 رخ نمی دهد و به همین علت در فوریه 2020 بیماران بسیار دیر به بیمارستان منتقل می شدند. ولی در حال حاضر (ژوئن 2020) و بعد از شناخت پدیده happy hypoxia میزان اکسیژن خون کلیه ی بیماران کرونایی با یک دستگاه اکسیژن سنج ساده در خانه چک می شود و در صورت افت آن به کمتر از 93% بیماران سریعا به بیمارستان منتقل خواهند شد. این روش زمان بیشتری به پزشکان می دهد تا کمبود اکسیژن بیماران را جبران کنند و شانس بهبودی بیماران را بالا ببرند.
3. ما در فوریه 2020 دارویی جهت مقابله با کرونا نداشتیم  و فقط عوارض آن را درمان می‌کردیم، لذا بسیاری از بیماران بشدت درگیر این ویروس بودند. اکنون دو داروی مهم داریم: FAVIPIRAVIR و  REMDESIVIR ضدویروس هایی هستند که توانایی از بین بردن ویروس کرونا را دارند. با استفاده از این دو دارو می توان از شدت پیدا کردن بیماری جلوگیری کرد و قبل از پایین آمدن اکسیژن خونشان تحت درمان قرار بگیرند. این دانشی است که ما اکنون در اختیار داریم و نه در فوریه 2020.
4. بسیاری از بیماران کرونایی نه فقط به خاطر ویروس بلکه بدلیل پاسخ بیش از حد سیستم ایمنی که به CYTOKINE STORM  معروف است فوت می شوند. این واکنش طوفانی و قوی سیستم ایمنی نه تنها منجر به کشتن ویروس می‌شود بلکه به مرگ خود بیمار می انجامد. در فوریه 2020 نمی دانستیم چگونه از شروع طوفان سایتوکاینی جلوگیری کنیم اما اکنون در ژوئن 2020 ما از داروهایی به نام استروئیدها که به راحتی در دسترسند و نزدیک به 80 سال است که توسط پزشکان  سراسر جهان تجویز میشوند برای مقابله با طوفان سایتوکاینی در برخی بیماران استفاده می کنیم.
5. همچنین امروز ما می دانیم که افراد مبتلا به هایپوکسی با قرار گرفتن در حالت خوابیده به روی شکم تا حدی بهبود می یابند. جدا از این اخیراً دانشمندان به این نکته پی بردند که ماده‌ای بنام Alpha Defensin که توسط گلبول‌های سفید بیماران کرونایی تولید می شود، باعث بروز لخته‌های خونی کوچک در رگهای خونی ریه می گردد و احتمالا می توان با استفاده از داروی Colchicine که سالهاست برای درمان نقرس هم استفاده می شود، از این عارضه جلوگیری کرد. 
بنابراین ما با اطمینان می دانیم که در حال حاضر بیماران شانس بیشتری برای بهبود و مقابله با covid-19 نسبت به فوریه 2020 دارند. با توجه به این موضوع اگر ما به یاد داشته باشیم افرادی که به تازگی به این ویروس مبتلا می شوند شانس بیشتری برای درمان نسبت به افرادی که در گذشته به این بیماری مبتلا شده اند دارند، دیگر جایی برای ترسیدن از ویروس کرونا وجود ندارد .
بیاید به احتیاط کردن ادامه دهیم، ماسک بزنیم، همچنان فاصله گذاری اجتماعی را تمرین کنیم و از آنجاکه همگی ما به اخبار خوشایند نیاز داریم، لطفاً این پیام را نشر دهید. 
☄️☄️
کانال پزشکی دکتر علی غیور
@dralighaur
جمعه 30 مرداد 1399 - 1:47:35 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


مذاکره وین


جدا شدن روح از بدن= فشار قبر


پول


پول


کرونا


ایینه


مثبت جملات +


دزدی حرفه ای


مولانا


علایم کرونا


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

224651 بازدید

20 بازدید امروز

16 بازدید دیروز

300 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

Copyright ©2003-2022 Gegli Social Network (Gohardasht) - All Rights Reserved

Developed by Mohammad Hajarian

Powered by MainSystem